4 maja, w dniu św. Floriana strażacy z Nowego Bystrego i Ratułowa uczestniczyli we mszy świętej odprawianej w ich intencji.
Podczas mszy świętej ksiądz proboszcz Aleksander Salamon w skierowanej do strażaków homilii mówił: "Najważniejszy jest człowiek - żołnierz, strażak, który dzieki głębokiej wierze w Boga, hartowi ducha i właściwie ukształtowanej moralności idzie dalej, tam gdzie sprzęt zawodzi, tam gdzie kończą sie techniczne możliwości, gdzie mówią, że już nic nie da sie zrobić - tam on idzie, aby bronić ludzi i ojczyzny, aby ratować ludzkie życie, aby nieść ulgę i pomoc w cierpieniu. Dziekujemy Bogu za takich strażaków i prosimy byśmy takich strażaków, ojców, mężów i braci mieli zawsze. (...) Kochani strażacy! Wasza służba na straży ludzkiego życia i mienia jest służbą wymagającą odwagi. To nie tylko piękny mundur i sztandar u boku - ale zaufanie, którym was darzą inni, licząc na was. Ale aby takim być, trzeba najpierw umieć bić sie z samym sobą. (...) A to chyba jeszcze trudniejsze. Pamietajcie o tym gdy zakładacie mundur. Niech wasz patron św. Florian będzie wam przewodnikiem w życiu i w waszej służbie."