Murakoze, to słowo to w języku mieszkańców Rwandy znaczy: dziękuję.

A ja kieruję je do was, do dzieci z parafii św. Jana Chrzciciela w Nowem Bystrem. Dziękuję za wasze dobre serce. Dziękuję za wszystkie grosiki zebrane na remont szkoły.

Pewno się dziwicie, kto do was pisze. I macie rację.

Na imię mam Beata. W lipcu byłam w Rwandzie o czym pewno czytaliście w Małym Gościu. To doświadczenie głęboko zapadło w me serce.

Tamtejsze dzieci nie mają nic. Piórnik wypełniony ołówkami i kredkami to …nieziszczalne marzenie. Jak wrócicie do domu rozejrzyjcie się po waszym pokoju i zobaczcie ile macie długopisów, mazaków, kredek… Tam dzieci, by móc rysować łamią kredki na pół, bo wtedy mają ich dwa razy więcej.

Ciekawa jestem czy pamiętacie swego pierwszego misia? Pewno do tej pory wtulacie się w niego zasypiając, albo stoi na półce jako drogocenna pamiątka dzieciństwa? W Rwandzie kolorowe pluszowe zabawki wywołały na dziecięcych buziach przerażenie, maluchy zaczęły się chować za rodziców, a po ich umorusanych policzkach spływała łza. Te dzieci bały się, bo po raz pierwszy widziały kolorowe pluszaki. Miały od 2 do 8-9 lat. Tak wygląda rwandyjska nędza.

Staramy się wyremontować szkołę, bo ona daje tamtejszym dzieciom nadzieję na lepsze życie. Stanie się to dzięki waszemu grosikowi. Dziękuję w ich imieniu. Pamiętajcie, że rwandyjskie dzieci nie mają nic, ale codziennie się za was modlą. Za swych przyjaciół, za dzieci z parafii św. Jana Chrzciciela w Nowem Bystrem.

Dlatego z serca murakoze

Słowa podziękowania także dla waszego księdza i rodziców :)

Beata Zajączkowska

W uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny zgromadziliśmy się na naszych cmentarzach aby modlić się za zmarłych. Wyjątkowość tego dnia podkreślała sprawowana na cmentarzu Eucharystia za zmarłych wypominanych w naszej parafii, żałobna procesja oraz pięknie przystrojone groby naszych bliskich. Ponadto w Dzień Zaduszny popołudniu udaliśmy się również z procesją na pierwszy już zamknięty bystrzański cmentarz.